KRYTINA JE VĚCÍ VKUSU. Vedle tvaru střechy, který koresponduje s tvarem půdorysu domu, dotváří celkovou podobu stavby také střešní krytina.
Pálená taška se vyrábí z hlín a jílů, které jsou vypalovány při vysokých teplotách, čímž získává maximální odolnost vůči UV záření, kyselým dešťům, sněhu i krupobití. Pálená taška je díky způsobu výroby stálobarevná
Pálené tašky jsou nehořlavé, mrazuvzdorné, odolné vůči tlaku sněhu a krupobití. Tašky se pokládají k laťování.
Za bezpečný se považuje sklon střechy 22 – 30 stupňů, podle druhu tašky. Hmotnost tašek se pohybuje dle druhu v rozmezí od 40 do 70 kg/m2. Prokázaná životnost této krytiny se pohybuje okolo 80 – 100 let.
Tašky se vyrábí z kvalitního křemičitého písku, cementu a barevných pigmentů na bázi oxidu železa. Barevnost se pohybuje od šedé přes cihlově červenou, višňovou, tmavohnědou k černé. V kvalitnějším provedení je opatřena dvojitým až pětivrstvým akrylátovým nástřikem. Betonová taška se vyznačuje vynikajícími vlastnostmi jako je trvalá stálost tvaru, malá nasákavost a s tím související extrémní mrazuvzdornost, rozměrová přesnost a tím snadnější pokládka. Výraznou vlastností betonové krytiny je její vysoká pevnost, která se na rozdíl od jiných materiálů stárnutím zvyšuje. Hmotnost podle druhu tašky se pohybuje od 380kg do 77 kg /m2. Na pokrytí 1 m2 střechy potřebujeme 7-10 ks. Prokázaná životnost této krytiny se pohybuje okolo 80 – 100 let.
Bitumenový (asfaltový) šindel vykazuje velmi dobré izolační vlastnosti a především nízkou hmotnost (již od 10 kg na m2). Bitumenová krytina je vhodná pro střechy se sklonem již od 6 stupňů přičemž umožňuje řešení atypických tvarů a vykrytí komplikovanějších styků střechy. Životnost šindelů je okolo 50 let. Výrobci nabízejí širokou škálu barev a odstínů. Velkou nevýhodou je relativně malá požární odolnost materiálu.
Při výběru střešní krytiny je často nutné brát zřetel na únosnost konstrukce střechy nebo její sklon. Plechová krytina se v současné době vyrábí v podobě velkoformátových taškových tabulí nebo jako trapézové profilované plechy o tloušťce 0, 5 až 1 mm šířkou okolo jednoho metru a délkou až šesti metrů. Plech je pozinkovaný a opatřený ochranou vrstvou polyesterového laku, která zvyšuje odolnost před povětrnostními vlivy a zabraňuje ztráty barvy střešní krytiny. Hlavní devizou plechové krytiny je její hmotnost cca 6kg/m2.
Plechovou krytinu lze pokládat na střechy s velmi nízkými sklony (již od 4 stupňů u krytin se stojatou drážkou u taškových tabulí pak od 14 stupňů). Životnost moderní plechové krytiny je odhadována 50 až 70 let.
Jako další alternativa střešní krytiny jsou vláknocementové výrobky u kterých je nahrazen škodlivý azbest používaný dříve, zdraví nezavadnou buničinou a umělými vlákny. Tyto výrobky vynikají mimo jiné vysokou tahovou pevností, houževnatostí a odolností proti povětrnostním vlivům. Vyrábí se buď jako hladké čtvercové, obdélníkové nebo šupinové formáty nebo jako vlnité desky v cihlově červené, šedé nebo černé barvě. V případě vlnitých desek je hodnota bezpečného sklonu střechy již od 10 stupňů při použití pěnové těsnící pásky, jinak 15 stupňů. Desky se připevňují pomocí ocelových vrutů, přičemž 1 m2 váží 10 až 20 kg. Výhodou této střešní krytiny je vysoká estetická hodnota, optická lehkost zastřešení a možnost zakrytí i komplikovanějších částí střechy. Životnost krytiny se odhaduje minimálně na 50 let.